podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Serbia - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Serbia - wiza, ambasady, przepisy

Belgrad     
serbia
Serbia - podróże do SerbiiSerbia - mapa krajuSerbia - spis artykułów i galeriiSerbia - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeSerbia - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaSerbia - szczepienia, zdrowie, poradySerbia - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROSerbia - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOSerbia - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Zniesiono obowiązek wizowy dla obywateli polskich przy wjazdach na teren Serbii do 90 dni pobytu.
Informacje dla kierowców
Zaleca się zachowanie ostrożności na drogach (dziury w nawierzchni, bezpańskie zwierzęta), a także częste kontrole policji drogowej. Autostrady, nie zawsze odpowiadające standardom europejskim (brak siatek wzdłuż drogi), są płatne w miejscowej walucie lub w euro; złotówki nie są przyjmowane ani wymieniane). Należy domagać się paragonu i zachować go aż do zjazdu z autostrady.
Podróżowanie po kraju
Na przejściach granicznych mię­dzy Serbią i Kosowem (gdzie nie ma polskiej placówki) prowadzona jest rygorystyczna kontrola paszportowo-celna. Nie ma możliwości wyjazdu z Kosowa do Serbii, jeśli wjazd do Kosowa nastąpił od strony Albanii, Mace­donii lub przez port lotniczy w Prisztinie.
Przepisy celne
Przy wjeździe do Serbii należy zgłosić (bez wezwania służby celnej) przewożone środki płatnicze powyżej 10000 EUR. Brak pisemnego potwierdzenia wwozu pieniędzy może spowodować, że przy wyjeździe zostaną one zatrzymane. Postępo­wanie odwoławcze jest długotrwałe, a szansa na odzyskanie pieniędzy – niewielka.
Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest podobne jak w innych państwach regionu. Należy zachować ostrożność podczas postojów na małych, niestrzeżonych par­kingach przydrożnych – najlepiej w ogóle się na nich nie zatrzymywać w nocy
Przydatne informacje
• W Serbii jest wiele banków i kantorów. Kurs walut jest w nich podobny, niektóre kantory czynne są całą dobę. Urzędowy kurs dinara do walut wymienialnych Serbia sprowadziła do poziomu ich realnej wartości. Przy wymianie (zwłaszcza banknotów o dużych nominałach) należy liczyć się z żądaniem okazania paszportu.

• Z kart kredytowych można skorzystać w większości hoteli, bankomatów, hipermarketów. W małych sklepach bywają z tym problemy. Przed podróżą należy upewnić się w swoim banku, czy posiadane karty będą działać na terenie państwa nie należącego do Unii Europejskiej.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Belgradzie
ul. Kneza Milosa 38, 11000 Belgrad
tel.: (00-381 11) 2065 300 do 01
fax: (00-381 11) 361 69 39, 361 75 76
e-mail: Ambrpfrj@Eunet.yu
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Serbii
u. Rolna 175 A/B, 02-729 Warszawa
tel.: (0-22) 628 51 61, 625 60 41
fax: (0-22) 629 71 73
embassy.warsaw@mfa.gov.pl

Wydział Konsularny
tel.: 628 51 61